Kocaeli’ye Hastane Açacağız

Kocaeli’ye Hastane Açacağız

11 Temmuz 2021 Pazar 14:07:58

AFİLASYON RAFA KALKTI

Bünyesinde diş hekimliği, sağlık bilimleri, mühendislik ve doğa bilimleri fakültesi ile lisansüstü eğitim enstitüsü ve Avrupa Meslek Yüksekokulu yer alan KOSTÜ, Tıp Fakültesi Uygulama Hastanesi için Sakarya, Gölcük ve Gebze’de şubeleri bulunan MEDAR Hastaneleri ile işbirliğine (afilasyon) gitmiş ancak bu iş birliği yasa değişikliği sebebiyle rafa kalkmıştı.

EMİROĞLU: HASTANE AÇACAĞIZ

Konuyla ilgili KOSTÜ’nün bağlı bulunduğu Avrupa Eğitim Kurumlarının mütevelli heyeti başkanı Talip Emiroğlu’dan yeni bir açıklama geldi. Emiroğlu hastane açmak için girişimde bulunacaklarını söyledi. Emiroğlu, En Kocaeli’ye şu değerlendirmeyi yaptı:

BAŞINDA KOSTÜ YER ALACAKTI

“Bildiğiniz gibi geçen yıl ağustos ayında MEDAR Hastaneleri ile KOSTÜ Tıp Fakültesi Uygulama Hastanesi arasında (afilasyon) işbirliği imzalanmış, tüm MEDAR hastanelerinin başında KOSTÜ ifadesi yer almaya başlamıştı. KOSTÜ söz konusu protokolle uygulama hastanesi için yatırım yapmayacak, MEDAR doktorları da KOSTÜ çatısı altında akademik unvanlar yapacaktı.

YASA KAPATTI

Ancak bu süreç devam ederken yasa değişikliği oldu. Ve yeni yasa afilasyonla Tıp Fakültesi açılmasının önünü kapattı. Dolayısıyla MEDAR ile yaptığımız iş birliği protokolünü askıya almak zorunda kaldık.

İŞ BİRLİĞİMİZ SÜRECEK

MEDAR ile ilgili işbirliğimiz devam edecek. MEDAR doktorları bizim üniversitemizde derslere girecek, kariyer yapabilecek. Burada bir sorun yok.

ÜÇ YIL İÇİNDE

Ama bizim yani KOSTÜ’nün Tıp Fakültesi açabilmesi için Uygulama Hastanesinin kendi hastanesi olması lazım. Bunun hazırlığını yapıyoruz. Üç yıl içinde hastane açmak için YÖK’e taahhüt verdik. İnşallah Kocaeli’ye bir de hastane kazandıracağız.”

Haber Linki: https://www.enkocaeli.com/haber/7401159/kocaeliye-hastane-acacagiz#