OKS OGS TEOG

OKS  OGS  TEOG

17 Eylül 2017 Pazar 17:38:58

İlk kez sınavların kalkmasına karşıyım.

Anladığım kadarıyla Sn.Cumhurbaşkanımız orta öğretime geçiş sınavlarının tamamen kalkmasını ve liselere girişte okul başarılarının belirleyici olmasını istiyor.Kendilerinin eğitimde millileşme hamlesine gönülden katılmama rağmen,sınav konusunda bu kez farklı düşünüyorum.
Aslında 30 yılını eğitime vermiş biri olarak,ben baştan beri sınavlara karşı çıkmıştım.En önemli gerekçem ise,orta öğretime geçiş sınavları sadece 10-15 Anadolu ve Yasancı Liseye girişi belirliyordu.Diğerlerine isteyen bir şekilde yerleşiyordu.O halde bu okullar kendi sınavını yapsın ve istediği öğrenciyi alsın da bunca çocuk uzun hazırlık sürecinden sonra kazanamama psikolojisi yaşamasın,görüşünü savunmuştum.
Bu günün koşullarını göz önüne alınca,savunduğum bu görüşü artık mahsurlu buluyorum.
Çünkü gördük ki önceki sistemde sınavlar dersaneleri,dershaneler de cemaatleri beslemiş,insan kaynağı oluşturmuştur.Elbette bir kısmını istisna saymak gerekir.
Zaten darbe teşebbüsünün fitilini ateşleyen unsur dershanelerin kapatılması olmamış mıydı?
Şimdi Fetullahçı dershane ve okullar kapatıldı.Ancak bunun yanında diğer cemaatlere yakın dershanelere de kapatılmasından doğan mağduriyeti (!) telafi için,hızla okullaşma imkanı verildi.Türkiye'nin her tarafına yayıldılar.Aralarında arkadaşlarımız da var.Belki gönül koyacaklar.
Ama benim için esas olan devlettir.Hepimiz için böyle biliyorum.Gördük ki bir noktadan sonra cemaate aidiyet psikolojisi devletin üstüne çıkabiliyor.
Mesela,Liselere girişte okul notları belirleyici olacakmış,dedik.Şimdi ben sana nasıl güveneyim? İstediğine istediğin notu verip,istediğin yeri kazandırıp,mezun olduğunda da devlette kadrolaşma yoluna gitmeyecek misin?Gideceksin.
Bu gün devletin yanında görülüyorsun,peki yarın?Kişisel iraden,devlet adına mensubu olduğun cematın talimatlarına karşı direnebilecek mi?Ne bileceğiz nerde durabileceğini?
İşte bu yüzden yıllardır sınava karşı görüşümü değiştirdim.TEOG'u kaldıracaksanız yerine başka bir şey koyun lütfen.Bu işler devlet kontrolünde olsun.
Bayındırlıkta yolları,köprüleri,tünelleri geniş mutabakat olmadan yapabilirsiniz.Sonuçta bir şekilde herkesin hayatı kolaylaşıyor.Eleştirisi olanlar bile fazla ileri gitmez.Sağlıkta yine böyle.Sonuçta "Acil Servisler"in sayısı artıyor,şifa kolaylaşıyor.
Caddelere ekeceğiniz çiçeği,dikeceğiniz ağacı da pek sorgulamazlar.Sonuçta güzellik bunlar.İç ve dış siyaset de böyle, görecelidir.
Ama eğitim öyle değil işte.Çocuk başkadır.Başkasının çocuğunu kendi çocuğun gibi özenle eğitsen bile yine bazılarından kabul görmeyebilirsin.Çünkü her ailenin kendine göre kültürü ve doğrusu vardır.Burdan çıkacak itirazın dayanağı derindir.Bu yüzden eğitimde çok sesli mutabakat gerekir.Saygı,sevgi ve hoş görüyle.

Amacım kimseye akıl vermek değil,haşa.Naçizane fikrim.
Saygıyla