Talip Emiroğlu Kimdir?

Giresun İli, Piraziz İlçesi, Bozat Mektebi Kurucu Öğretmeni Emiroğlu Müderris Ali Efendi’nin(1745-1812) hem anne hem babadan 7.kuşak torunudur.

Öğretmen ağırlıklı bir aileye ve bölgeye mensup olan Talip Emiroğlu, Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi ve Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde önce önlisans, daha sonra lisans eğitimini tamamlayarak Uluslararası İlişkiler ve Tarih alanında yükseklisans yapmıştır. 

1988 yılında, Final Dershanesi’nin kurucu ortağı olarak asıl mesleği olan eğitimciliğe ve eğitim işletmeciliğine başlamıştır. 

 “ANAOKULUNDAN LİSEYE, TÜRKİYE’NİN İKİ YABANCI DİLDE EĞİTİM VEREN” ilk özel okulu olan Avrupa Koleji’ni 1995 yılında, kongre üyesi olduğu BJK ile iş birliği yaparak kulübün adını taşıyan BJK Koleji’ni 1996’da kurmuştur. Amerika Birleşik Devletleri’nin OHIO Eyaleti’nde bulunan Kent State Üniversitesi ile uzun süren ilişkilerini yeni bir okul kurarak somutlaştıran Talip Emiroğlu, 2005 yılında Kentliler ilköğretim Okulu’nun açılışını yaparak bugünkü adıyla Avrupa Kent Kolejini oluşturmuştur.

Emiroğlu, başkanı olduğu Avrupa Eğitim Vakfına bağlı olarak 2008 yılında Avrupa Meslek Yüksekokulu’nu, 2015 yılında da Avrupa Eğitim Grubu’nun Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki ilk ve en önemli yatırımı olan Kıbrıs Ada Kent Üniversitesi’ni kurmuştur.

TÖDER (Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği) Kurucu Yönetim Kurulu ve Özel Okullar Birliği üyesi olan Talip Emiroğlu’nun eğitim içerikli 200’ün üzerinde yayınlanmış makalesi bulunmaktadır. Ayrıca Emiroğlu’nun “Babanın Adı Var”, “Eğitim ve Çocuklar” ve “Linç” adlı üç kitabı yayınlanmıştır.

Eğitimde Atatürk’ün gösterdiği yolda; “Türk olduğunu unutmadan, dünyadan kopmadan; hoşgörü, barış ve kültürlere saygı”anlayışını ilke edinen Talip Emiroğlu iki kız babasıdır.